تنگناهاى اجتماعى در مكانيزاسيون و توسعه سيستم‌هاى كامپيوترى در سازمان‌ها

اردوان مجيدى –  اولين كنفرانس مديريت و جامعه‌شناسى – سازمان مديريت صنعتى – 1377. مجله گزارش كامپيوتر – 1370 – 1377

چکیده:

توسعه سيستم‌‏هاى كامپيوتری و مكانيزاسيون سيستم‌ها در سازمان‌ها يكى از مهم‌ترين مسائلى است كه امروزه براى مديريت سازمان‌ها مطرح شده است و كمتر سازمانى را مى‌توان ‏يافت كه درگير مكانيزاسيون سيستم‌های‏ خود نباشد.

توسعه سيستم‌هاى كامپيوترى و مكانيزاسيون، سازمان را درگير مسائل و مشكلات خاص خود می‌كند همان‌طور كه هر فعاليتى چنين است. از جمله مسائل مالى، تجزيه و تحليل سيستم‌هاى دستى و تغييرات در سيستم دستى و امثال آن. اما يكى از بزرگترين معضلاتى كه در مكانيزاسيون سيستم‌ها در سازمان‌ها پديد مى‌‏آيد.

معضلى است كه بواسطه برخورد سيستم‌های مكانيزه با مسائل اجتماعى و محيط انسانى سازمان ايجاد می‌‏شود. درك سيستم‌های مكانيزه توسط كاركنان، پذيرش عمل مكانيزاسيون و پذيرش سيستم توسط انسان‌ها (كاركنان و ارباب رجوع)، تغييراتى كه در محيط انسانى سازمان بواسطه مكانيزاسيون سيستم‌ها بوجود می‌آيد و …از جمله مسائلى است كه در توسعه سيستم‌های كامپيوترى در سازمان‌ها پديد می‌‏آيد . بسيار ديده می‌شود كه همين مسائل باعث شكست سيستم مكانيزه در سازمان می‌شود و در صورتى كه توسعه سيستم‌ها با در نظر گرفتن مسائلى كه باعث ايجاد تنش در محيط‌هاى ‏انسانى می‌گردد انجام نشود، جذب سيستم در سازمان با مشكلات متعدد روبرو خواهد شد.

در اين مقاله ضمن بررسى اثراتى كه سيستم‌های مكانيزه بر محيط انسانى سازمان می‌گذارد، به مشكلاتى كه در توسعه سيستم‌های كامپيوتری ايجاد می‌شود پرداخته و اين مشكلات را در مسائل اجتماعى و محيط انسانى ريشه‏ يابى كرده، سپس  راه‏‌حل‏‌هایى را براى برخورد بااين ريشه‌‏هاى اجتماعى و پيشگيرى از بروز مشكلات ذكر شده مطرح می‌كند. به عبارت ديگر، هدف آن است كه بدانيم قبل از اقدام به توسعه سيستم‌های كامپيوتری در سازمان، چه تمهيداتى از نقطه ‏نظر مسائل اجتماعى بايد فراهم گردد تا توسعه سيستم‌‏ها با مشكل عدم جذب توسط محيط انسانى و شكست روبرو نشود.

تنگناهاى اجتماعى در مكانيزاسيون و توسعه سيستم‌هاى كامپيوترى در سازمان‌ها

این مطلب را نیز مطالعه کنید :  Beyond the SCORM

آثارمقالاتمقالات منتشر شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *