جلسات کارگروه مهندسی نظام‌های کلان

سلسله نشست‌های مهندسی نظام های کلان، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، سال‌های 85 و 86

وقتي يك رياضی دان و دانشمند علم نجوم بررسی می‌كند كه وضع كره زمين در 10 سال آينده چگونه خواهد بود، و مثلا آيا شهاب سنگ بزرگی در سر راه آن قرار دارد يا خير، و آيا با توده غبارهای موجود در فضا برخورد می‌‏كند، و آيا فلان ستاره دنباله دار از كنار آن رد می‌‏شود يا نه، ابتدا مدلی از حركت زمين را به صورت رياضی يا رايانه‌ای ايجاد ‏كرده و سپس در اين مدل حركت شهاب سنگ‌ها، توده‌ها‏ی غبار و ستاره‌‏ها‏ی دنبال‌دار كشف شده را دخالت می‌‏دهد و برخورد احتمالی آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. يعنی تا مدل خاصی وجود نداشته باشد كه رفتارها و حركت‌های اجزاء يك سيستم را در اين مدت در ارتباط با هم نشان دهد، امكان چنين بررسی وجود ندارد.

اين موضوع ساده‌ای است و فكر می‌‏كنم هر دانش آموز دبيرستانی بتواند لزوم وجود چنين مدلی را در چنين بررسی احساس كند. تا جایی كه به سيستم‌های فيزيكی و مكانيكی مربوط می‌‏شود اين موضوع جا افتاده و بديهی است. اما نمی‌‏دانم چرا وقتی صحبت از سيستم‌های اجتماعی، انسانی، اقتصادی و نظاير آن به ميان می‏‌آيد، همه اين اصل بديهی را فراموش می‌‏كنند.

در چنين سيستم‌هایی معمولا اغلب پيشگويان و حتی برنامه‌ريزان، به زدن حدس‌ها و تخمين‌های گسسته اكتفا می‌‏كنند. معدود مدل‌های مورد استفاده هم كاملا مدل‌های گسسته‌ای هستند. عناصربه شكل مستقل مورد بررسی قرار می‌‏گيرد و ارتباط آن‌ها با يكديگر از چشم بررسی كنندگان دور می‌‏ماند. كسی به اين كاری ندارد كه اين عناصر چه اثری بر يكديگر دارند. هر كس به گوشه‌ای می‌‏پردازد و سعی می‏‌كند كه رفتار همان گوشه را در آينده ترسيم كند. بدون اينكه از يك مدل نسبتا كامل و پيوسته و با ساختار مشخص استفاده شود.

شايد دليل اين كار مشكل در ايجاد و يافتن چنين مدلی باشد. البته طراحی چنين مدلی براي سيستم‌هایی كه فاكتورهای محيطی و انسانی بسياری در آن دخيل هستند كار دشواری است، اما با در نظر گرفتن مسئله عدم قطعيت می‏‌توان مدلي را كه تا اندازه قابل قبول با واقعيت نزديك باشد، ايجاد نمود و چنين بررسي را بر آن انجام داد. بخصوص اگر اين مدل سازی بر مبنای منطق فازی صورت گيرد.

متن نشست کارگروه مهندسی نظامهای كلان -1

متن نشست کارگروه مهندسی نظامهای كلان-2

متن نشست کارگروه مهندسی نظامهای كلان-3

متن نشست کارگروه مهندسی نظامهای كلان-4

متن نشست کارگروه مهندسی نظامهای كلان-5

متن نشست کارگروه مهندسی نظامهای كلان-6

متن نشست کارگروه مهندسی نظامهای كلان-7

این مطلب را نیز مطالعه کنید :  تحول نظام تعلیم و تربیت؛ فاصله شعار تا عمل

آثارپروژه‌های پژوهشیچالش ها، ميزگردها و مصاحبه هافعالیت‌ها و پروژه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *