رمز ارز مرموز

رمز ارز مرموز- بیت کوین-

بخش دوم از یادداشت‌های #تحول_و_چالش‌های_تمدن_سایبری، خبرگزاری فارس، 1399/5/7

اگر شما بتوانید یک سازوکار رمزگذاری را ایجاد کنید، که شخصی برای شکستن رمز آن مجبور به صرف انرژی و تلاش زیادی باشد، خود بسته رمزگذاری شده، حتی اگر محتوای آن خالی باشد، دارای ارزش خواهد بود. رمز ارز تا زمانی که تقاضا و اقبال افراد به خرید آن وجود دارد، به صورتی انتزاعی ارزش پیدا می‌کنند. اما اگر به هر دلیل، این اقبال از بین برود، ارزش آن کاسته شده یا حتی در شرایطی به سرعت به ”هیچ“ تنزل می‌کند. و این، زمینه چالشی در حاکمیت در تمدن سایبری را فراهم می‌کند.

  • پول برای مبادله؛ انتزاع نخست
  •  انتزاع در سطح دوم: بازی ارزش
  •  سطح سوم انتزاع: تجسم در فضای الکترونیکی
  •  سطح چهارم: انتزاع مرموز

پول برای مبادله؛ انتزاع نخست

ما هنوز در اولین روزهای استفاده از رمزارز قرار داریم، و هنوز ابعاد مختلفی از عدم قطعیت در مورد آن وجود دارد. اینکه چگونه رمزارزها ارزش‌گذاری شوند، به تصورات، فضاسازی‌های رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی، هیجانات و عوامل مختلف دیگر بستگی دارد، و شکل گرفتن ارزش‌های حبابی اتفاقی دور از انتظار نیست.

همچنین سازوکارهای حکمرانی و مدیریت رمزارزها، نه هنوز به صورت کامل شناخته شده و معماری آن تبیین شده و شفاف است، و نه هنوز ایجاد شده، و مسائل قانونی و ابعاد آن خلاء‌های فراوانی دارد. حتی مسائل فنی آن هم به نظر من ابهامات فراوانی دارد، که در بسیاری از موارد افراد به آن توجه نمی‌کنند.

 

این مطلب را نیز مطالعه کنید :  برنامه درسی ملی: از چالشی مفهومی تا يک بازتعريف

آثاریادداشت‌ها و مقالات رسانه‌ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *