مفاهیم مبنائی تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم ها

مفاهیم مبانی تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم

مفاهیم مبانی تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم


سيستم كلمه‌‏ای است كه برای گوش اغلب ما آشنا است. از اين عبارت هر روزه استفاده می‌كنيم و يا به نحو غير مستقيم با آن سر و كار داريم. با نگاهی گذرا به محيط اطراف خود، سيستم‌های مختلفی را مشاهده می‌كنيد. وقتی از خانه بيرون می‌‏رويد و وارد خيابان می‌شويد، در خيابان اتومبيل‏‌ها محدوده خاصی براى حركت خود دارند و افراد پياده نيز همين‌طور.

اتومبيل‏‌ها در محدوده سواره رو از نيمه سمت راست مسير حركت می‌كنند. بدين ترتيب تصادفی بين اتومبيل‏‌هائی كه خلاف جهت يكديگر حركت می‌كنند رخ نمی‌‏دهد. ميانه خيابان با خط سفيدی مشخص شده است. اين خط در حالت‌های ممتد يا مقطع ايجاد می‌شود و هر كدام از اين حالت‌ها، معنای خاصی براى رانندگان دارند. افراد پياده در پياده‏‌رویی كه معمولاً در دو حاشيه خيابان تعبيه شده حركت می‌‏كنند. محل تقاطع مسير افراد پياده با خيابان بصورت خط كشی شده مشخص و برای رانندگان و عابران معنای خاصی دارد. اتومبيل‌‏ها برای حركت و توقف در خيابان‌ها از مقررات خاصی تبعيت می‌كنند.

همه آنچه كه گفته شد، از وجود سيستمی در مديريت معابر و عابرين پياده يا سواره حكايت می‌‏كند. البته ما هر روزه با چنين سيستمی سروكار داريم، اما ممكن است با ديد يك سيستم به آن نگاه نكنيم. اشتباه نكنيد، اين سيستم فقط مقررات راهنمائی و رانندگی نيست. بلكه اين مقررات فقط بخشی از اين سيستم را تشكيل می‌‏دهد. عابرين، پليس، اتومبيل‏‌ها، خيابان‌ها، چراغ‌های راهنمائی، تعاريف و پيش‏فرض‏‌ها، خط كشی‏‌ها و … اجزاء ديگر اين سيستم را تشكيل می‌دهند و وقتی همه اين‌ها دست به دست هم دهند و همه اجزاء، وظايف خود را به خوبی انجام دهند، آن‌وقت می‌گوئيم اين شهر سيستم عبور و مرور مناسبی دارد. ما  با خواندن این کتاب با مفاهیم مبنائی سیستم و تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم ها آشنا می شویم.

این مطلب را نیز مطالعه کنید :  منشور روانشناسی و مشاوره مدرسه حكمت

آثارکتاب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *