نمايش دانش نادقيق مبتنى بر شبكه ‏هاى معنايى

چكيده:

يكى از مهم‌ترين و دشوارترين جنبه‏ هاى ايجاد سيستم‌‏هاى هوشمند و سيستم‌‏هاى خبره، نمايش دانش به ‏گونه‌‏ای است كه سيستم بتواند با ساده‏‌ترين مكانيزم‏‌هاى استنتاج ‏آن را مورد پردازش قرار دهد. يكى از بزرگترين اشكالاتى كه در شيوه‌‏هاى نمايش دانش مورد استفاده وجود دارد آن است كه ‏در اين شيوه‌ها دانش مورد نمايش بايد با استفاده از عبارات ‏و علائم دقيق تعريف گردد و تغييرى جزئى در دانش مربوطه، بر اثر تغيير در عبارات و علائم، منجر به ايجاد تفاوت‌هائى ‏در نتايج استنتاج‌هاى انجام شده می‌گردد. حال ‏آن‌كه ماهيتا در مغز انسان چنين تغييراتى، منجر به ايجاد چنان تفاوتى در نتيجه حاصله نمی‌گردد.

يكى از عوامل ايجاد اين اشكال ‏آن است كه يك موجوديت با ماهيت نادقيق به وسيله عبارات و علائم دقيق نمايش داده شده است. عدم اطمينان و عدم دقت يكى از زمينه‌‏هاى مورد توجه در نمايش دانش می‌باشد و راه‌‏حل‌‏هاى مختلفى براى آن ارائه شده است. يكى از اين راه ‏حل‌‏ها به كارگيرى منطق نادقيق در نمايش دانش است. منطق نادقيق می‌تواند آغازى براى رفع مشكل مطرح شده باشد.

در اين مقاله پس از نگاهى به جايگاه عدم ‏اطمينان در نمايش دانش به بررسى امكان پذيرى نمايش دانش با استفاده از منطق نادقيق پرداخته و راه ‏حل‌‏هاى عملى براى پياده سازى پايگاه دانش نادقيق، مبتنى بر شيوه نمايش دانش شبكه ‏هاى معنائى، به عنوان يكى از پركاربردترين شيوه‌‏هاى نمايش دانش مورد بحث قرار می‌گيرد.

 اردوان مجيدى –  كنفرانس مهندسى نرم‌افزار – دانشگاه شهيد بهشتى – 1374

نمايش دانش نادقيق مبتنى بر شبكه‏ هاى معنائى

این مطلب را نیز مطالعه کنید :  فرازهایی در تحولی فارس: ویژه گرائی،‌ ویژگی جدیدی برای فارس در میدانی جدید!

آثارمقالاتمقالات منتشر شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *