پروژه مطالعه مهندسی نظامهای کلان

رابطه پارامترهای اساسی در چهارچوب نظری تحقيق

پروژه مطالعه مهندسی نظام‌های کلان – مجری و تدوین کنندگان: بنیاد توسعه فردا

در سازماندهی و برنامه ريزی توسعه اغلب كشورهای در حال توسعه نظير ايران،‌ مسئله سازماندهی نظام‌های كلان،‌ و ساختار و سازوكارهائی كه در نظام‌های كلان كشور (نظير نظام اقتصادی، نظام آموزشی،‌ نظام صنعت، نظام رفاهی، نظام بهداشت و درمان و ….) وجود دارند، به عنوان يك مشكل اساسی و يك مانع بزرگ در امكان برنامه‌ريزی دقيق و تحقق برنامه‌ها ظاهر می‌شود.

اغلب برنامه‌های تدوين شده‌ برای توسعه، در هنگام اجرا و عمليات، با معضل نظام‌های عملياتی مواجه شده و مشكلات داخلی و ساختاری نظام‌ها، باعث عدم تحقق برنامه‌ها می‌شود. از طرف ديگر، وجود ابهام در ساختارهای نظام‌ها و پيچيدگی آن‌ها،‌ باعث می‌شود تا اصولا نتوان برنامه مشخص و دقيقی را تعريف و تدوين نمود؛ و اين باعث سوق يافتن برنامه‌ريزی توسعه به سمت سياست‌گذاری‌های عمومی و كلان، بدون تعيين مكانيزم‌های اجرایی و عملياتی مشخص می‌شود.

از سوی ديگر، نظام‌های كلان موجود در كشورهای پيشرفته جهان، با توجه به اينكه در آن كشورها برای سازماندهی و شكل‌گيری و رفع نقائص آن، طی تلاشی همه جانبه‌ سال‌ها وقت صرف شده است، و اين نظام‌ها در آن كشورها با توجه به شرايط خاص بومی هر كشور نهادينه شده است،‌ نمی‌تواند الگوی مناسبی برای كشورهای در حال توسعه و عقب مانده باشد. به همين لحاظ، تمام تلاش‌ها برای نسخه برداری از اين نظام‌ها،‌ و تجويز دستورالعمل‌های مشابه برای كشورهای عقب مانده و در حال توسعه، با شكست مواجه می‌شود.

بيانيه مسئله، مراحل كلان و متدولوژی

نتایج پروژه:

پروپوزال

چکیده

بررسی سير تحولات عقايد اقتصادی در چارچوب تحليل سيستمی

مروری بر رويکردهای سيستمی در ادبيات جامعه شناسی

جمع بندی سؤالات و انتقادات

این مطلب را نیز مطالعه کنید :  وبینار دوم تحول نهادی: تحلیل نقاط گلوگاهی در معماری تحول نهادی نظام تعلیم و تربیت

پروژه‌های پژوهشیپروژه‌های معماری نظام‌های کلان و برنامه ریزی راهبردیفعالیت‌ها و پروژه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *