کارگاه آشنائی با مبانی محوری مدرسه حکمت

ابعاد اهداف تربيت و تعليم

کارگاه آشنائی با مبانی محوری، ترکیب بندی رویکرد و سازوکارها، مجتمع آموزشی سراج، 14 و 15 اردیبهشت 1396

هر شاگرد به اندازه استعدادها و توانمندی‌های خودش یاد می‌گیرد، و پیشرفت شاگرد به جای سنجیده شدن با معیارهای ثابت و با دیگران، تنها با خودش و پیشرفت‌های خودش مقایسه می‌شود. در این فضا بستری فراهم شده كه شاگردان تیزهوش، در كنار شاگردان عادی و حتی شاگردان دیرآموز،‌ در یك فضای اجتماعی با هم زندگی واقعی را تجربه كرده، در عین اینكه هر كدام بر اساس ظرفیت‌های خود، با سرعت مناسب خود حركت كرده، و پای همه به هم و كتاب درسی زنجیر نمی‌شود.

 

مربیان به جای تدریس در کلاس، بسته‌های آموزشی را به بچه ها ارائه کرده و با شیوه کلاس معکوس، بچه ها در گیر فهم و یادگیری و کشف درس شده، و تمرینات را با نظارت و مشارکت مربی انجام می دهند. این فضا، شرایطی را فراهم می کند که هر شاگرد با سرعت خودش پیشرفت کند، و شاگردان مختلف با سرعتهای مختلفی در دروس و زمینه های متفاوت حرکت کنند. این موضوع علاوه بر آنکه امکان حضور و یادگیری در کنار هم شاگردان با توانمندیها و خصوصیات متفاوت را (از کم توان گرفته تا پرتوان در زمینه های مختلف) فراهم می آورد، زمینه های کشف و فهم عمیق‌تر مطالب را فراهم کرده، و نیز شاگردان را ترغیب می کند که به صورتی خودجوش و خودانگیخته، تمام تلاش خود را برای یادگیری موثرتر و حرکت بیشتر بکار بگیرند.

 

در مدارسی که این الگو و رویکرد را اجرا می کنند، فضای سلامت جسمی و روانی شاگردان، بسیار بیش از مدارس دیگر فراهم شده، و شاگردان برای یادگیری با شوق و انگیزه‌های درونی خودشان، به صورتی خودانگیخته تلاش می كنند.

آشنائی با مبانی محوری، ترکیب بندی رویکرد و سازوکارها

آشنائی با مبانی محوری، ترکیب بندی رویکرد و سازوکارها

آشنائی با مبانی محوری، ترکیب بندی رویکرد و سازوکارها

این مطلب را نیز مطالعه کنید :  شانه خالی کردن نظام رسمی از آموزش کاربردی

آثارکارگاه هامقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *